Zkusíte to také?

 

2. dubna 2021

Před několika měsíci Jana, tedy ta, která si mne ani po šestadvaceti letech společného soužití nechce vzít, objevila na internetu adresu. https://www.zkvaseno.cz/ Pojednává se tu mimo jiné o úpravě zeleniny poměrně zajímavým způsobem. Je to prý zdravé i pro naše střeva. Některé druhy zeleniny se tak mohou upravovat po celý rok.

Zprvu jsem tomu nevěnoval přílišnou pozornost, ale pak mne něco napadlo. Co takhle nechat zkvasit topinambury? Nevím, zda jsem v tomto směru průkopníkem, řečeno krátce, záměr jsem naplnil. A přitom je to tak jednoduché…

Zeleninu (topinambury) očistím, nastrouhám, vložím do přiměřené nádoby – v tomto případě láhve na okurky o objemu cca 4,5 litru, napěchuji, zaliji svařenou vodu pokojové teploty, aby se náplň ocitla pod její hladinou, přidám nejméně jednu malou lžíci soli, kmín (není podmínkou, ale za úvahu stojí se zamyslit i nad jinými druhy koření), zatížím těžším zdravotně nezávadným předmětem, aby se objem nacházel neustále pod hladinou, a čekám. Nádobu je možné dát i na okenní parapet, nejsem si jist, zda přímo na přímé slunce.

Nyní nastává proces zkvašování, při kterém může dojít k tomu, že kapalina vystoupí z nádoby, je tedy zapotřebí učinit protiopatření, například ji odchytit do hrnce či mísy, do níž nádobu vložíme. Zhruba za týden lze vyrobenou pochutinu začít konzumovat.

Jaké množství a za jakých podmínek, co se má učinit se zkvašeninou, jak si ji uskladnit, to si již bude muset čtenář sám načíst na shora uvedeném odkazu.

Já mohu dodat pouze to, že zkvašené topinambury mi neobyčejně chutnají a konzumuji je mnohem více, než údajně doporučovanou jednu lžičku denně.

Tak co, zkusíte to také?    

 

Topinambur

27.02.2007

 
 

Kouzelná potrava indiánů
Tato rostlina k nám přišla ze Severní Ameriky. Tam ji používali jako zeleninu a krmení pro dobytek. Název topinambur pochází od jednoho indiánského kmene ze začátku 17. století, odkud byla rostlina převezena evropskými mořeplavci do Francie. Uprostřed 18. století se dalekosáhle rozšířila a o svou pozornost neustále soutěžila s bramborou.

 

Topinambur hlíznatý je trvalá rostlina dorůstající do výšky tří metrů. Na štíhlém, někdy rozvětveném stonku s velkými celokrajnými listy rozkvétají na podzim žluté květy. Pěstuje se pro hlízy podobné bramborám, které však mají odlišnou nasládlou chuť. Jsou také známé pod názvem "židovské" nebo "sladké" brambory.

 

Hlízy obsahují 80 % vody, 15 % uhlohydrátů (hlavně inulin), okolo 3 % bílkovin, asi 01 % tuků, dále vlákninu, esenciální aminokyseliny, vitaminy, kyselinu jablečnou, jantarovou a citronovou a minerální látky, zejména draslík, pak vápník, hořčík a fosfor.


Také jsou obsaženy prvky železa, manganu, sodíku, křemíku a zinku. Z vitamínů je to provitamin A a řada ze skupiny B, C, D a H.

 

 

Pravidelné pojídání topinamburů má příznivé účinky při revmatizmu, vysoký obsah draslíku činí z topinamburů dobrý odvodňovací prostředek např. při otocích. Hlavní význam pěstování topinamburů spočívá v až šestnáctiprocentním obsahu inulinu - cukru vhodném pro diabetiky, který snižuje hladinu krevního cukru. Další léčivé účinky, jako například snižování cholesterolu v krvi, regulace krevního tlaku, zlepšování činnosti trávicí soustavy, ochrana jater a ledvin, ale i antistresové či detoxikační účinky byly v poslední době prokázány i vědecky.

 

Svou povahou zařazuji topinambury do seriálu Symbinatur, protože je typickou rostlinou, která stále vegetuje v blízkosti člověka a nabízí se mu k užitku. Ať jako zdroj výživy, nebo léčivo. Jak bylo popsáno výše.

 

Tato hlíza se může přidávat syrová do salátu, stejně tak může být vařena s omáčkou nebo s jinými jídly. Podle ranosti se topinambur řadí mezi první jarní zeleniny, výborně může nahradit například ředkvičku. Hlízy je možné konzumovat celoročně, obsah živin a chuťových látek se ale během roku mění. Nejchutnější jsou pozdě na podzim a brzy na jaře, sklízejí se od listopadu do března. Existuje více odrůd topinamburu, jejich hlízy se odlišují obsahem některých látek, například inulinu, z čehož vyplývá jejich rozdílná chuť a barva.

 

V německých zemích jsou k dostání pod heslem Topinanbur tropfen – Natürlich für Ihre Linie! U nás jej najdeme např. v potravním doplňku VivaHelp.

Nejedná se o klasickou léčivou rostlinu, ale spíše o dietní potravinu. Vystihuje to lidový název - diabetická brambora, potrava pro játra, žlučník a žaludeční vředy jako dárek z nebes.

 

Více informací na: 

https://www.celostnimedicina.cz/topinambur.htm?gclid=CMGrgr_2pLoCFchc3gods3QAPA#ixzz2iFMK4z6n

https://www.zijemenaplno.cz/Clanky/a33-Topinambur-sladky-brambor.aspx

https://www.kralikar.cz/index.php/krmiva-a-krmeni/item/31-topiny

https://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/topinambur-slunecnice-s-jedlou-hlizou/?gclid=Cj0KEQjwlYqoBRDajuaTvsyq1PQBEiQAEhSjnLBfh9jD-ON5j8ZTLBjBc7B84rni1_z77XKvbllKz_AaAplz8P8HAQ

 

Převzato ze stránek

https://www.celostnimedicina.cz/topinambur.htm?gclid=CMGrgr_2pLoCFchc3gods3QAPA

 

 

 

    Něco jako nezávazný návod…

 

    Topinambur(y) pěstuji již několik roků. Co se výnosů týče, doposud nikdy nezklamaly. Jsou nenáročné, postačí je vložit do země a ony se už o sebe postarají…

 

   Pěstování.

    Sázejí se v březnu ve vzdálenosti nejméně 30 cm, ale, a to jsem se dozvěděl až nyní v roce 2019, je možné provést sadbu i na podzim, jelikož mráz jim neškodí, osobně jsem až pro dvojnásobek uvedené vzdálenosti, tedy alespoň pro druh zde vyobrazený, používám k tomu menší exempláře. Půda nemusí být obzvlášť upravena, minimálně však zrytá, zkypřená, postačí pak násadou motyky vyhloubit otvor, vložit do hloubky cca 20 cm, možno zalít, uzavřít a sešlápnout. O rostliny se netřeba úzkostně starat, doporučuje se však později přihrnout ke stonkům hlínu, abychom zvýšily stabilitu a nevyvrátily se. Je zajímavé, že na stejné ploše můžeme topinambury pěstovat i 8 let za sebou!    
     V listopadu se lodyhy oddělí cca 20 cm nad zemí a možno sklízet. Výhodnější je ovšem nechat hlízy pod zemí a sklizeň provádět dle potřeby po celou zimu až do jarních měsíců. V každém hnízdu nalezneme při vhodné konstelaci 0,5 – 1,5 kg, výjimkou však nemusí být ani tříkilová nadělení.
     Nikde jsem to sice nevyčetl, ale zvykl jsem si vedlejší větve oddělovat, ponechávám jen široký list, který vyráží zpod větví. Domnívám se, že se tím rostlina méně vyčerpává, stonky jsou pak silné, úroda vyšší.
Skladování.
     Očištěné, navlhčené hlízy v umělohmotném sáčku vydrží v lednici nejméně 14 dnů. Jinak uschováváme v půdě v přepravce (měly by vydržet až několik měsíců!), nebo ve studeném sklepě v písku.
Recepty.
     Salát. Postrouhám jedno, dvě jablka, mrkev a topinambury v přiměřeném množství, ochutím jablečným octem, přidám něco oleje. Ve druhé variantě vynechám mrkev a olej. Podle mého soudu toto využití je nám nejvíce prospěšné.
     Tepelná úprava se valně neliší od brambor. Lze vařit ve slupce v osolené a okmínované vodě, nebo rozkrájet a osmažit jako hranolky. Možností je samozřejmě více. Například i tato.
     Na pánev s rozpáleným omastkem nasypu rozdrcenou cibuli a topinambury – používám drtič zeleniny a ovoce, takový menší přístroj – později zamíchám vejce, následně lze dochutit dle libosti kečupem či hořčicí. Se suchou topinkou z topinkovače je to mňamka!
Upozornění! V kombinaci s bramborem a česnekem – např. bramborák – po požití většího množství mohou u někoho vyvolat nadýmání a průjem.  
                                                                              
Poznámka.
     Hlízy před úpravou je vhodné, ať už je jakákoliv, namočit, omýt a odrhnout kartáčkem dočista.
Závěr.
     Podotýkám, že nejsem odborník, vycházím pouze z vlastních zkušeností, doporučuji proto provést vlastní pátrání na internetových stránkách, viz výše.
 
Přeji dosažení kýžených cílů a jsem s pozdravem
                                                                                                     J. V.

 

                                                                  

                                Rostliny v létě                                    Kontrolní sklizeň v listopadu

 

  

Původní text na stažení, aktuální z r. 2019

Topinambur – návod.docx (133 kB)